Piramida egipska, to niezrównane arcydzieło architektury - każda jest po prostu grobem faraona i jego żon, miejscem pochówku królów w okresie Starego Państwa (od III do VI dynastii) i częściowo okresie Średniego Państwa ( od XI do XII dynastii).
Piramidy w Gizie wyróżniają się perfekcyjnym kształtem i są ukoronowaniem trwającej wieki wieloetapowej ewolucji - od nakładanych na siebie mastab i piramid schodkowych. Również kształt piramidy ma wiele znaczeń symbolicznych. Piramida miała pomóc faraonowi wznieść się ku firmamentowi i dotrzeć do słońca; zmarły opuszczał ciemności grobu i wyruszał w zaświaty. Wciąż pozostaje wiele zagadek, których rozwiązanie utrudnia brak inskrypcji na budowlach sprzed końca V dynastii.
Piramidy są usytuowane na pustynnym płaskowyżu, który wyznacza granicę ogromnego zespołu architektonicznego Gizy, będącego dziś częścią Kairu.
Tradycyjnie nazywa się to miejsce po prostu Gizą. Egipcjanie zwą je Al-Ahram ("piramidy"), tak zresztą, jak czynili to podróżnicy z Zachodu, zanim ta maleńka mieścina stała się znana.
Oprócz trzech słynnych piramid, sławnych już w starożytności, istnieją inne liczne grobowce faraonów, głównie w zachodniej części pustyni (pomiędzy Abu Rawwash na północy a Al-Lisht na południu).